Варненска морска гимназия „Свети Николай Чудотворец“

+35952370437

На 24.10.2024 г., се проведе първото, учредително събрание на Екокомитета на ВМГ „Св. Николай Чудотворец“. В него участваха ученици, учители, административен и помощен персонал, родители. Създаването на Екокомитет е първата стъпка от реализиране на дейностите по програма „Екоучилища“. В България програмата се реализира  по идея на „Девин“ ЕАД, в партньорство с неправителствената организация Българско движение „Син флаг“. Инициативата е подкрепена от МОСВ и МОН.

Програмата съдейства за реализиране на глобалните цели на ООН за устойчиво развитие, както и придобиване на ключови компетенции, и включва десет основни теми – вода, замърсяване, биоразнообразие, транспорт, енергия, море и крайбрежие, здравословно хранене, отпадъци, климатични промени, глобално гражданство, устойчиво развитие. Основните цели на програмата са стимулиране на креативността, активността и действеното отношение към проблемите, свързани с околната среда; повишаване на осведомеността относно предизвикателствата пред устойчивото развитие в съвремие на глобална екологична криза; ангажиране на широк кръг от участници – деца, ученици, родители, организации и институции; спомагане на развитието на устойчиво мислещи, екологично осъзнати млади хора.

Училищата, успешно преминали през всичките седем на стъпките на програмата, придобиват статут „Екоучилище“.

План за действие

Екологичен преглед на околната среда

Тринадесета дейност от плана за действие

„Чужд отпадък – моя земя“ – заедно за по-чиста училищна среда

С настъпването на пролетта природата се събужда за нов живот, а с нея идва и желанието да направим училището и неговите околности по-чисти и приветливи. Ученици, учители и персонал обединиха усилия в почистваща акция, обхващаща както училищния двор, така и района около училището.

По време на инициативата участниците не само премахнаха натрупаните отпадъци, но и дадоха личен пример за отговорно отношение към природата. Акцията показа колко важно е да работим заедно в името на по-чиста и здравословна среда. Учениците се включиха с ентусиазъм, осъзнавайки, че всяко тяхно действие има значение за опазването на природата и създаването на по-добро място за учене и живот.

Пролетта е време на ново начало, а инициативи като тази ни напомнят, че промяната започва от нас. Благодарим на всички участници за усърдието и добрия пример! Нека продължим да се грижим за нашата среда и да поддържаме училището си чисто и красиво!

10.03.2025 г.

Десета дейност от плана за действие

„Засади дърво днес – дай живот на утрешния ден!“

Освен че всяка година спазваме традицията зрелостниците да засаждат дърво на випуска, тази година, като част от програмата „Екоучилища“, учениците от 8.б клас с класен ръководител г-жа Стефка Возница дадоха своя принос за по-зелено бъдеще, като засадиха медоносна липа в училищния двор.

Всеки ученик засади свое дръвче, отправяйки важно послание – дърветата не само осигуряват кислород и поглъщат въглеродния диоксид, но и създават по-добра среда за живот на много животински видове. Тази инициатива е не просто урок по екология, а ценен житейски пример за отговорност и грижа към природата.

Девета дейност от плана за действие

„18 март – Световен ден на рециклирането“

Учениците от 8.в клас се включиха в творческа инициатива, посветена на опазването на околната среда. В рамките на дейността те изработиха учебни макети, използвайки рециклируеми материали, с което не само демонстрираха въображение и сръчност, но и осъзнаха важността на повторното използване на ресурси. Инициативата имаше за цел да насърчи разделното събиране, да стимулира творческото мислене и да покаже, че отпадъците могат да се превърнат в нещо полезно. Учениците работиха в екипи, обсъждаха идеи и показаха, че рециклирането е път към по-чиста и по-зелена планета!

Пета дейност от плана за действие

Първи април е Международният ден на птиците – повод да обърнем внимание на богатата орнитологична фауна в България! В духа на този ден учениците от клуб „Млад еколог“ създадоха любителско образователно видео, посветено на десет от най-цветните птици, които могат да се видят у нас. С този мултимедиен проект учениците не само представят красотата на българската природа, но и отправят важно послание – нека я познаваме и пазим!

Четвърта дейност от Плана за действие в рамките на програма „Екоучилища“.

Училищният вестник „Чудотворци“ играе ключова роля в живота на нашата училищна общност. Той не само информира учениците, учителите и родителите за важните събития и инициативи, но и дава възможност на младите репортери да изразят своите идеи и ангажираност към различни каузи. Чрез него се популяризират значими инициативи като програма „Екоучилища“, която насърчава екологичното съзнание и активното участие на всички в устойчиви практики. Вестникът е гласът на нашето училище – място за споделяне, вдъхновение и позитивна промяна.

На 18. февруари 2025 г. по време на публичната училищна изява на клуб „Чудотворци“ с ръководител Елица Петкова беше представена специалната статия, посветена на участието ни в международната програма „Екоучилища“. В публикацията бяха отразени всички изпълнени до момента дейности, насочени към екологично образование и устойчиви практики. Учениците споделиха своите впечатления от участието си в проекта „Непознатият рай“, където изследваха природните богатства по нашето Черноморие и научиха повече за опазването на влажните зони. Те разказаха за предизвикателствата и емоциите по време на състезанието, организирано по случай Международния ден на планината, както и за радостта и удовлетворението, които изпитаха, докато изработваха хранилки за птици – една малка, но значима стъпка към подпомагането на дивата природа. С ентусиазъм напомниха за всички предстоящи интересни и значими дейности, които предстои да бъдат изпълнени в рамките на плана за действие. Очакват ги нови екологични предизвикателства,  проекти и инициативи, насочени към повишаване на осведомеността и насърчаване на устойчив начин на живот в училищната общност.

https://online.anyflip.com/mmnyw/wemm/mobile/index.html

Трета дейност от Плана за действие в рамките на програма „Екоучилища“.

Ученици от 9.в клас, 10.д клас и ученик от 8.г клас, ИФО, заедно с г-жа Донка Петкова и г-жа Веселина Герчева, изработиха и поставиха хранилки за птици в двора на Варненска морска гимназия. Освен традиционните жълтокрака чайка, чавка, сива врана, скален гълъб, врабчета, в района на училището през зимата са наблюдавани и видовете голям синигер, син синигер, дългоопашат синигер, червеногръдка, обикновена чинка, черешарка и др. Учениците научиха за хранителните нужди и начина на живот на зимуващите птици. Проявиха въображение и креативност при изработването на хранилките от природни и рециклируеми материали.

Втора дейност от Плана за действие в рамките на програма „Екоучилища“.

„Планините ни учат на уважение към живота и природата. Те са не просто географски образувания, а учители, които ни показват важността на търпението, упоритостта и смирението. В техните сенки и светлини, ние откриваме не само красотата на света, но и смисъла на нашето съществуване.“ – Робърт Фрост

На 11 декември, Международният ден на планината, нашето училище организира викторина в рамките на програма Екоучилища. Викторината премина с много ентусиазъм, а наградите – шапки, тениски, книгоразделители и ключодържатели с планински мотиви – добавиха още вълнение. Благодарим на нашите учителите по география за знанията, които ни вдъхновяват да ценим и опазваме нашите природни богатства!“

Карина Кирилова, 10.е клас

Президент на Екокомитета във ВМГ „Св.Н.Чудотворец“

Първа дейност от Плана за действие в рамките на програма „Екоучилища“.

На 03.12.2024 г. се проведе първото обучение на деветокласниците от ВМГ „Св.Н.Чудотворец“ по проекта „Непознатият рай“, който се реализира от „Обществен център за околна среда и устойчиво развитие“ – Варна. Целта на проекта е да развие екологично съзнание сред местните общности и да насърчи устойчивото ползване и опазване на най-важните природни ресурси и екосистеми – влажните зони, защитените територии и богатото им биоразнообразие. Г-н Илиян Илиев и г-жа Свилена Велчева показаха красотата на една от най-близките до нас влажни зони – защитена местност „Ятата“.

Във второто обучение, проведено на 10.12.2024 г., учениците задълбочено анализираха и дискутираха ключовите екологични проблеми, пред които е изправена защитена местност „Казашко“. Те разгледаха влиянието на човешките дейности върху този уникален хабитат и обсъдиха възможни мерки за опазването му. Третата среща, състояла се на 17.12.2024 г., беше посветена на Шабленско-Езерецки комплекс – природен обект с изключително значение за биоразнообразието. Участниците се запознаха с екологичните, културните и историческите аспекти на района, като специално внимание бе отделено на редките видове флора и фауна, които той поддържа. Най-активните ученици бяха наградени за своето усърдие и принос към реализирането на проекта.

С успешното завършване на първата дейност от плана за действие в рамките на програма „Екоучилища“ се прави значителна стъпка към насърчаване на екологичната осъзнатост и устойчивите практики сред учениците и училищната общност.

https://ecovarna.info/portfolio-items/nepoznatiat-ray/