На 24.10.2024 г., се проведе първото, учредително събрание на Екокомитета на ВМГ „Св. Николай Чудотворец“. В него участваха ученици, учители, административен и помощен персонал, родители. Създаването на Екокомитет е първата стъпка от реализиране на дейностите по програма „Екоучилища“. В България програмата се реализира по идея на „Девин“ ЕАД, в партньорство с неправителствената организация Българско движение „Син флаг“. Инициативата е подкрепена от МОСВ и МОН.
Програмата съдейства за реализиране на глобалните цели на ООН за устойчиво развитие, както и придобиване на ключови компетенции, и включва десет основни теми – вода, замърсяване, биоразнообразие, транспорт, енергия, море и крайбрежие, здравословно хранене, отпадъци, климатични промени, глобално гражданство, устойчиво развитие. Основните цели на програмата са стимулиране на креативността, активността и действеното отношение към проблемите, свързани с околната среда; повишаване на осведомеността относно предизвикателствата пред устойчивото развитие в съвремие на глобална екологична криза; ангажиране на широк кръг от участници – деца, ученици, родители, организации и институции; спомагане на развитието на устойчиво мислещи, екологично осъзнати млади хора.
Училищата, успешно преминали през всичките седем на стъпките на програмата, придобиват статут „Екоучилище“.
Първа дейност от Плана за действие в рамките на програма „Екоучилища“.
На 03.12.2024 г. се проведе първото обучение на деветокласниците от ВМГ „Св.Н.Чудотворец“ по проекта „Непознатият рай“, който се реализира от „Обществен център за околна среда и устойчиво развитие“ – Варна. Целта на проекта е да развие екологично съзнание сред местните общности и да насърчи устойчивото ползване и опазване на най-важните природни ресурси и екосистеми – влажните зони, защитените територии и богатото им биоразнообразие. Г-н Илиян Илиев и г-жа Свилена Велчева показаха красотата на една от най-близките до нас влажни зони – защитена местност „Ятата“.
Във второто обучение, проведено на 10.12.2024 г., учениците задълбочено анализираха и дискутираха ключовите екологични проблеми, пред които е изправена защитена местност „Казашко“. Те разгледаха влиянието на човешките дейности върху този уникален хабитат и обсъдиха възможни мерки за опазването му. Третата среща, състояла се на 17.12.2024 г., беше посветена на Шабленско-Езерецки комплекс – природен обект с изключително значение за биоразнообразието. Участниците се запознаха с екологичните, културните и историческите аспекти на района, като специално внимание бе отделено на редките видове флора и фауна, които той поддържа. Най-активните ученици бяха наградени за своето усърдие и принос към реализирането на проекта.
С успешното завършване на първата дейност от плана за действие в рамките на програма „Екоучилища“ се прави значителна стъпка към насърчаване на екологичната осъзнатост и устойчивите практики сред учениците и училищната общност.
https://ecovarna.info/portfolio-items/nepoznatiat-ray/
Втора дейност от Плана за действие в рамките на програма „Екоучилища“.
„Планините ни учат на уважение към живота и природата. Те са не просто географски образувания, а учители, които ни показват важността на търпението, упоритостта и смирението. В техните сенки и светлини, ние откриваме не само красотата на света, но и смисъла на нашето съществуване.“ – Робърт Фрост
На 11 декември, Международният ден на планината, нашето училище организира викторина в рамките на програма Екоучилища. Викторината премина с много ентусиазъм, а наградите – шапки, тениски, книгоразделители и ключодържатели с планински мотиви – добавиха още вълнение. Благодарим на нашите учителите по география за знанията, които ни вдъхновяват да ценим и опазваме нашите природни богатства!“
Карина Кирилова, 10.е клас
Президент на Екокомитета във ВМГ „Св.Н.Чудотворец“
Трета дейност от Плана за действие в рамките на програма „Екоучилища“.
Ученици от 9.в клас, 10.д клас и ученик от 8.г клас, ИФО, заедно с г-жа Донка Петкова и г-жа Веселина Герчева, изработиха и поставиха хранилки за птици в двора на Варненска морска гимназия. Освен традиционните жълтокрака чайка, чавка, сива врана, скален гълъб, врабчета, в района на училището през зимата са наблюдавани и видовете голям синигер, син синигер, дългоопашат синигер, червеногръдка, обикновена чинка, черешарка и др. Учениците научиха за хранителните нужди и начина на живот на зимуващите птици. Проявиха въображение и креативност при изработването на хранилките от природни и рециклируеми материали.